Články

30.07.2018

ZAZIMOVANIE BAZÉNA

Hoci len nedávno sme si užívali horúce letné dni, čas je neúprosný a už tu máme jeseň. Bazénová sezóna je teda za nami a práve teraz je potrebné aby ste Váš bazén zazimovali správne. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o rýchly proces, ktorému netreba venovať veľa pozornosti, opak je však pravdou a preto Vám poskytneme malý návod ako na to.  Častokrát sa stáva, že niektorí ľudia vypustia vodu v bazéne úplne, niektorí ju zase vypustia príliš málo a niektorí vôbec. Treba si však uvedomiť, že pokiaľ máte fóliový bazén, tak  práve nesprávnym zazimovaním si fóliu v bazéne poškodzujete. Pôsobením mrazu fólia trpí a preto sa musíme snažiť jej zimné obdobie čo najviac uľahčiť. Plastové a plechové bazény takisto nie sú výnimkou. 

 

Ako sa teda najlepšie postarať o bazén práve v zimnom období?

Základom je vypustenie vody pod trysky, prečo pod trysky? Pretože bazénové trysky sú komponentom, ktorý sa v bazéne montuje najnižšie a teda ak máme vodu po nimi tak sa nemá kadiaľ dostať do potrubia a v dôsledku mrazov spôsobiť škodu – roztrhnutie potrubia. Veľmi dôležitým krokom je využitie tzv. zimných dilatačných plavákov, ľudia si ich často nahrádzajú fľašami s pieskom alebo vodou, ale tu je veľmi otázne či tento typ náhrady plní aj svoj účel. Pýtate sa na čo takéto zimné plaváky slúžia? Pomáhajú chrániť fóliu a steny bazéna pred prasknutím prípadne iným poškodením. Ich veľkou výhodou je, že Vám vydržia veľa rokov, stačí ich len jednoducho na jar uskladniť v garáži a na zimu opäť vybrať a použiť. Tu však práca nekončí, takisto odporúčame do vody naliať zazimovací prípravok - zazimovač, ktorý  slúži na to, aby zostatok vody v bazéne chránil pred  enormným vznikom rias a tým pádom Vám na jar uľahčuje prácu pri čistení bazéna.

Poďme sa však teraz pozrieť aj na technológiu, ktorej treba takisto venovať dostatočnú pozornosť. Na zimu treba bazénovú technológiu riadne poodpájať a povypúšťať z potrubí a zo všetkých ďaľších komponentov zostatkovú vodu. V prípade ak je Váš bazén vybavený automatickým dávkovačom na chémiu, jeho súčasťou sú sondy, či už pH sonda, chlórová sonda alebo sonda na slanú vodu. Tie je potrebné správne uskladniť a to tak, že ich ponoríte do nádobky s destilovanou vodou a v priebehu zimy vodu dolievate aby sonda nevyschla.

Takisto nezabudneme pripomenúť, že deti veľmi radi skúšajú nové veci a čo je lepšie než domáce klzisko? Aby sme však predišli zraneniam väčším ako len obité kolená odporúčame  zaobstarať zimnú plachtu, ktorá chráni deti pred tým. aby do bazéna v zime spadli. Zimná plachta je vďaka napínakom pochôdza  takže sa nemusíte báť, že by sa deti cez ňu prepadli. Ešte prichádza do úvahy využiť ju ako trampolínu, ale to im radšej nehovorte :) 

Ak ste toto všetko zvládli a Vás bazén je pripravený k zimnému spánku tak Vám gratulujeme!

Ak ste však z tých, ktorý si radšej zavolajú odborníkov tak sa už teraz tešíme na Váš telefonát a dohodneme si termín zazimovania!

 

SPÄŤ ZDIEĽAŤ NA FB

Súvisiace produkty

Zadajte hľadaný výraz